На этот раз мы пообщались с гидом из общественной организации Guides Guild Викторией Шевченко. Экскурсовод, которая влюбляет в город, поделилась любимыми вдохновляющими киевскими местам, которые стоит увидеть и почувствовать.
Вони — це тиша в несвяткові дні, і вони ж, особливо Лавра, у святкові — суцільна людська круговерть.
Люблю сидіти на подвір’ї Софії в розпал робочого дня: тиша-тиша, але варто підійти ближче до мурів і вже чуєш отой гомін-шум. А потім знову відійшов подалі — тиша, і здається, що за мурами 12–13 століття.
Люблю ходити вночі взимку Лаврою. Тільки не афішую, бо, звичайно, ігумни від цього не в захваті. Там і влітку гарно, але взимку (ще коли снігу немає) особливо казково й таємничо…
А саме — піти у дворики, де знімався «Адъютант его превосходительства», потім піднятися частинкою, якою бігла Галя з фільму «За двома зайцями» — це все для любителів кіно. Потім, після гомону андріївських торговців, завернути на Алею художників, особливо якщо вечоріє, йти нею, дивлячись нагору (щоби побачити красивенні ліхтарі та оформлення даху покрівлі), обрати одну з ажурних бесідок і дочекатися, коли засяють вогнями Андріївська церква та сходи до неї.
Люблю посидіти в кафе й біля кафе на вулиці Московській. Особливо під вечір, коли вогники запалюють. Відчути й побачити наочно силу Життя: порівняти те, що відбувалося там, коли то були майстерні Арсеналу, потім революційні події, потім час занедбання на десятиліття, і те, що тепер є на цьому місці. Згадати Івана Меллера, який сказав: «Наступит время, и вы увидите, что я построил это здание не для крепости, а для людей». Він говорив це про сам Арсенал, не про майстерні, але як точно все вгадав!
Це моя любов! Там я проводжу дні й ночі. Про ночі не перебільшення — я збираю групи для споглядання за серпневим зорепадом, потім йдемо зустрічати схід сонця на Красному дворі, а без зорепаду просто збираю на споглядання сходу сонця.
Він гарний і для любителів просто природи, і для поціновувачів ботаніки, і для полювальників за «чарами» (лавочки закоханих, озеро здійснення бажань, дерева достатку тощо), і для любителів птахів та їхніх співів, і, звичайно, для «езотериків» (пагоди, ступи, кібла, портали, медитації й таке інше). Мало не забула про релігію: обов’язкові до відвідування тут ще й монастирі та печери.
Лебеді, качечки, лавочки-гойдалки… Місце, куди приїздила справжня принцеса (у 1973-му). Місце, про яке писав Булгаков у «Білій Гвардії» («Червоний трактир», який передував «Празі»).
Також гарна місцина в будь-яку пору року. Цієї зими я водила туди гостів із дітьми. Озеро замерзло й перетворилося на ковзанку, на відміну від 175-ти гривневих у ВДНГ — безкоштовно. Діти й дорослі досхочу поковзалися та покормили качок (вони там їдять прямо з рук).
Тут ідеальне місце для відпочинку й на будь-який гаманець. У парку є МАФи з бюджетними перекусами. І, як то кажуть, підеш наліво/підеш направо: після «Праги» можна хоч у ВДНГ за розвагами, хоч у Голосіївський парк за природою.
Музики, клоуни, актори… Для фотографів-документалістів чи просто тих, хто знімає людей на вулиці, — саме те. Круговерть людей у природі.
Одного разу спостерігала чутливу картину: двоє безхатченків, чоловік та жінка, поставили свої сумки з пляшками та картоном, а самі почали танцювати повільний танець. Не показово, а так, ніби, крім них, нікого немає. Дві Душі відчувалися на відстані. Пожалкувала, що в мене немає таланту справжнього фотографа.
Люблю рушати ним, а потім або нагору до Михайлівського, або вниз до Андріївського. Із круговерті авто через круговерть людську до краєвидів із Горки, а потім або до духовної релігійної їжі Михайлівського та Софії, або до духовної мистецької їжі Алеї художників.
Хотілося б, звичайно, більш комфортні та гідні теплоходи, більш довгі маршрути, щоб і за Київ, і на цілий день. Але маємо, що маємо, на жаль. І навіть із цим «що маємо» — прогулянка по Дніпру — гарна річ!
Тут і музеї: історії України в Другій світовій війні, локальних конфліктів, «Становлення української нації» (попри велику критику музею «Становлення української нації» вважаю його дуже гідним для показу як насправді сучасний музей), і Співоче поле, і краєвиди на Лівий берег. Поряд, знову ж таки, Лавра. Якщо будуть продовжувати минулорічні літні нічні атракції — буде гарно. У 2020-му робили анімацію по Батьківщині. Вона була дуже достойна — традиційні візерунки, Тризуб на щиті оживав, музика…
Возила туди кілька людей для шопінгу. Щоправда, 2020-й і туди вніс корективи, багато чудових точок зачинилися. Коли люди бачили, що можна за 50 центів купити брендову або навіть не брендову, але дуже цікаву річ, — були приємно вражені.
Лісова — місце, де купують більшість костюмів для зйомок фільмів, бо тут легко знайти все, що завгодно: від смокінгу до одягу гаремної наложниці, від хутряної накидки до вишиванки (не тільки української, а й будь-якого етносу), від сукні в стилі рококо до суперсучасного луку. Гідам, які хочуть щось костюмоване зробити, раджу навідатись.
Для тих, хто дійсно любить Михайла Афанасійовича, — без веранди ніяк. Журфікси, чай від Ларіосика, варення з троянди або волоського горіху, дощ за вікном, жовте листя на склі… Звичайно, там гарно і влітку, але мені більше до вподоби саме восени.
А журфікси гарні і влітку. Коли після «зустрічі з прекрасним» виходиш у той «кам’яний мішок» внизу, п’єш вино з домашнім пирогом із капустою, а на небі зорі… Хто не смакував — спробуйте.
Тут — готель із номерами в стилі й по іменах гетьманів, імператорів, султанів тощо. Плюс українська та грузинська кухні, дитяча зона (кімната, майстер-класи) та домова церква. А до того ж — саме Гатне, де знайшли мамонтів.
У столиці їх багато й на будь-який смак: приватні та державні. Наприклад, костюму та стилю Victoria Museum, науки (Experimentanium та на ВДНГ), фотоілюзій на Сагайдачного, води, Булгакова, «Становлення української нації», історії України в Другій світовій війні, локальних конфліктів, друкарства, коштовностей, «Київ у мініатюрі», Пирогово, Мамаєва слобода, Косий капонір та багато інших.
Напомним, что ранее мы брали интервью у Татьяны Адамус, которая рассказала о книгах, посвященных Киеву, любимых столичных местах и борделях 19 века.
Читать больше